Finská sauna

Pro zvýšení účinků horka "v potírně" se může provádět automasáž nejrůznějšími masážními žínkami a kartáči. Přiměřeným počtem střídáním cyklů pobytu v potírně a cyklů ochlazení lze individuálně dosáhnout potřebných účinků sauny.

Důležité účinky saunování

Účinky saunování spočívají v celkovém uvolnění pohybového aparátu. Saunování má příznivý vliv na poruchy krevního tlaku (hypotonie), chronické katary dýchacích cest, artrózy, degenerativní kloubní onemocnění, revmatismus, detoxikaci organismu, vyplavování endorfinů – hormonů štěstí, posilování imunity. Saunování je výbornou prevencí proti chřipkám, nachlazení a doplňkovou kúrou při hubnutí.

Finské sauny - prověřená forma relaxace

Finské sauny jsou po staletí prověřenou formou relaxace. Saunování odstraňuje stres každodenního života, psychické vypětí nebo nespavost. Po těžkém dni v práci jsou sauny perfektním prostředkem k relaxaci. Mimo to saunování posiluje obranyschopnost organismu a dokonce i fyzickou kondici. Pobyt v sauně má vliv především na zvyšování odolnosti organismu. Intenzivní pocení pomáhá orgánům zbavovat se škodlivých látek. Sauny mají na zdraví člověka velmi blahodárné účinky.

Finská sauna je nejžádanější a nejoblíbenější způsob prohřívání těla. Je zárukou duševní i tělesné relaxace, zvyšuje odolnost organismu před respiračními onemocněními (lze ji považovat za prevenci před chřipkou) a odbourává škodlivé látky z těla.

Výhody saunování

Ve finské sauně prohřejeme tělo při teplotách vysokých teplotách (80 – 110 °C). Intenzivní prohřátí v sauně se střídá s ochlazením ve sprše, nebo v ochlazovací kádi, nebo ochlazovacím bazénku. Tento cyklus se opakuje dvakrát až třikrát. Stejnou délku strávenou v sauně bychom měli strávit i v odpočinkové místnosti. Saunování ve finské sauně je životním stylem a oblíbeným způsobem trávení času s rodinou nebo přáteli.

Slova sauna pochází z finštiny a označujíce malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek místnosti (sauny) je velmi dobře izolovaný od okolí. Sauna je vykládaná dřevem, které působí dobře na psychiku člověka.

Jak je možné saunu využívat

V sauně jsou saunová kamna, nazývaná kiuas, která vyhřívají místnost na teplotu od 60 do 120°C. Můžeme nalézt i sauny o teplotě 130 až 140 ˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech lávové kameny. Původní princip vytápění sauny a také nejjednodušší je vytápění kameny, které se venku rozžhaví na otevřeném ohni. Saunování probíhá buď za zcela suchého provozu, nebo se lávové kameny polévají vodou, tím vzniká pára, která na chvíli zvyšuje vlhkost vzduchu. Parní nárazy vytváříme ve finské sauně sami dle libosti, nebo můžeme využít saunových kamen s již vestavěným výparníkem a nechat tak topidlo, aby nastavené procento vlhkosti hlídalo samo (tzv. biosauna). Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent.

V saunových kamnech se topí dřevem, ale můžou být použitá i elektrická kamna, zejména pokud se jedná o sauny v bytech.

Konstrukce finských saun

U sauny můžeme vybírat různé typy materiálu pro její výrobu a konkrétní design, využití prosklení nebo doplnění o vonnou, světelnou, či solnou terapii.

Veřejné sauny mají heavy duty, nebo-li zátěžovou konstrukci, která bývá robustnější. Venkovní sauny mohou být například z kvalitního dřeva Kelo, nebo z masivních smrkových hranolů či kulatiny.

Finské sauny vyrábíme a nabízíme jako interiérové i exteriérové kabiny - volně stojící, nebo saunové kabiny vestavěné do zcela či částečně obezděného prostoru. Vestavba probíhá pomocí panelové konstrukce, která umožňuje dýchání stěn a předchází tak pozdější možné tvorbě plísní. Vnější povrch sauny je ošetřen speciálním lakem, odolným proti vlhkosti a plísním, možnost moření vnějších stěn

Sauny je možné vyrobit dle požadavků zákazníka, samozřejmě je zde možnost výroby sauny na míru. 

 

Zájem o produkt wellness, vířivka, sauna